• آموزش


  چاپ        ارسال به دوست

پاسخی به مجموعه سوالات همکاران

1- بررسی صلاحیت کارکنان در هسته گزینش مربوط به کدام یک از مراحل استخدام است؟
به استناد تبصره یک ماده 16 قانون گزینش کارکنان مصوب مجلس شورای اسلامی؛ گزینش نیروهای غیر رسمی و غیرثابت اعم از روزمزد، قراردادی، پیمانی و عناوین مشابه در چارچوب این قانون و طبق دستور العمل سازمان امور اداری و استخدامی خواهد بود و صدور حکم استخدامی کارکنان تا مرحله رسمی قطعی (ثابت) منوط به بررسی صلاحیت و اظهارنظر مدیریت هسته گزینش کارکنان می باشد. در غیر این صورت پرداخت هر گونه وجه در قالب حقوق یا دستمزد به آنان «غیر قانونی» است.
2- آیا کسانی که در بدو ورود به دانشگاه (‌سنوات قبل) نظر موافق را از مدیریت هسته گزینش کارکنان وقت اخذ نموده اند ضرورت دارد مجدداَ از سوی مدیریت امور اداری به هسته گزینش کارکنان معرفی شوند؟
به استناد ماده 39 آیین نامه قانون گزینش کارکنان؛ در صورتی که داوطلب تمامی مراحل گزینش را قبلا طی کرده باشد ( اخذ نظر موافق)، به هنگام «تمدید قرارداد» یا «تبدیل وضع» استخدامی و موارد انتقال یا مأموریت به دستگاه های دیگر و همچنین بورسیه های داخل و خارج کشور، فاصله زمانی آخرین بررسی تا زمان طرح موضوع در هسته گزینش کارکنان برای احراز «حال فعلی وی» با رعایت ضوابط عمومی یا انتخاب اصلح، ملاک عمل در گزینش کارکنان خواهد بود.
3- آیا در خصوص کارکنان شرکت هایی که برای انجام امور خدماتی طرف قرارداد با دانشگاه هستند، این ماده از آیین نامه اجرایی مصداق دارد؟
در تبصره ماده 39 آیین‌نامه اجرایی قانون گزینش کارکنان؛ هر گونه استفاده از کارکنان شرکتی که برای انجام امور خدماتی ( تنظیف ، آبدارچی، فضای سبز، نقلیه، نگهبانی و ...) طرف قرارداد دستگاه های اجرایی می‌باشند (و یا در مشاغل اداری، آموزشی و حساس) منوط به بررسی صلاحیت آنان و تأیید مدیریت هسته گزینش کارکنان خواهد بود.
4- چرا کارکنانی که قبلا صلاحیت آنان در هسته گزینش کارکنان بررسی شده است و دارای سابقه خدمت (15 تا 20 سال )هستند، مجدداَ به هسته گزینش معرفی می‌شوند؟
به استناد اصل دوم از دستور العمل ضوابط و معیارهای حاکم بر گزینش کارکنان؛ میزان گزینش کارکنان، حال فعلی ( انجام تحقیق از محل سکونت، کار و تحصیل ، انجام مصاحبه، اخذ استعلام از مراجع معتبر) افراد است و لحاظ حال فعلی از وظایف هسته گزینش کارکنان در بررسی اولیه هر یک از مراحل اشتغال، تمدید قرارداد یا پیمان، تبدیل وضعیت استخدامی و ... است.
لازم به یادآوری است به منظور بهره مندی کارکنان از خدمات در سامانه نظام اداری کشور، اخذ برگه صدور رأی صلاحیت کارکنان از هسته گزینش کارکنان الزامی است تا مدیریت امور اداری در خصوص ثبت اطلاعات همکاران در سامانه کارمند ایران اقدام نماید و تمهیدات لازم برای پرداخت حقوق و دستمزد افراد فراهم شود.
5- چرا هسته گزینش کارکنان دانشگاه نسبت به تبدیل وضع استخدامی همکاران( شرکتی، قراردادی، پیمانی و ...)که دارای 15 تا 20 سال سابقه کار هستند اقدام و تلاشی نمی‌کند؟
به استناد مجموعه قوانین و مقررات استخدامی و آیین نامه استخدامی اعضای غیر هیأت علمی مصوب هیأت امنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بکارگیری و جذب هر گونه نیروی انسانی ( شرکتی، قراردادی، پیمانی و ...) از وظایف مدیریت اموراداری و منوط به تصمیم گیری از سوی آن مدیریت است و در این خصوص مدیریت هسته گزینش کارکنان دانشگاه اختیار قانونی ندارد.
بنابر این همکاران در صورت تمایل می توانند موضوع را از مدیریت اموراداری پیگیری نمایند.
6- در مورد کارکنانی که سابقه همکاری با دانشگاه را قطع کرده اند و این همکاری با نظر موافق مدیریت اموراداری آغاز شده است و قبلاً فرایند بررسی صلاحیت آنان انجام شده است آیا ضرورت دارد مجدداً گزینش شوند؟
نظر به ماده 42 آیین نامه اجرایی قانون گزینش کارکنان، بکارگیری مستخدمین رسمی ثابت که رابطه استخدامی آنان به هر علت قطع شده باشد مستلزم طی مراحل گزینش کارکنان خواهد بود.
7- عدم مراجعه و پیگیری مستخدم تا حصول و ابلاغ رأی صادر در خصوص بررسی صلاحیت کارکنان چه تکلیفی دارد؟
همان طور که در ماده 24 دستورالعمل ضوابط و معیارهای حاکم بر گزینش لحاظ شده است، در صورتی که به منظور انجام بررسی ها نیاز به مراجعه داوطلب برای انجام مصاحبه یا مذاکره باشد، اگر پس از دو مرحله اطلاع رسانی، فرد بدون عذرموجه مراجعه نکند، لازم است پس از طرح پرونده در هسته گزینش کارکنان به دستگاه مربوط (امور اداری) اعلام شود به دلیل عدم مراجعه فرد، صدور رأی در مورد داوطلب ممکن نبوده و صدور حکم استخدامی (بدو ورود، تمدید ، تبدیل وضع و فسخ) امکان پذیر نمی باشد.
8-آیا برای استخدام افراد فقط احراز شرایط عمومی استخدام برای جذب و بکارگیری کافی است؟
علاوه بر لزوم احراز شرایط عمومی استخدام، متقاضی باید دارای شرایط ضوابط عمومی و یا انتخاب اصلح گزینش کارکنان نیز باشد.


٠٨:٠٩ - 1396/06/28    /    شماره : ٤١٨٠    /    تعداد نمایش : ٨١



خروج